IV Free Nations of Post-Russia Forum Program

International Conference for Peaceful Decolonization, Reconstruction and Territorial Organization of the States on the Post-Russian Space

Location: Conference hall at Comfort Hotel, Helsingborg Sweden

  • changes in the program are possible, including the time of speakers’ speeches
  • the start of speakers’ speeches and broadcasts can be changed – 10:30 (instead of 11:00) on December 8 and 9, in case of adjustments to the speakers’ list
  • CET (central European time zone, including Helsingborg, Sweden)
  • for all questions/accreditation write to freenationsrf.org@gmail.com
  • Each speaker will have 10-15 minutes (no more) for a speech, as well as 5-10 minutes (additional) for possible questions & answers from other speakers and guests of the FNR Forum
  • Link to stream broadcast of public speeches (December 8-10, 2022) IV Free Nations of Post-Russia

Wednesday, 12.7 – PreForum FNP Evening

17:00-19:00 Time for individual communication of FNP Forum speakers with each other, as well as with media representatives, bloggers, and journalists (interviews)

20:00-21:00 Introduction of speakers, internal briefing on timing, rules, plan, and format of the 4th FNP Forum

Thursday 12.8 – Main Forum FNP Day I / The day of Speech & Independence, Politics and Borders

9:30-10:30 Registration and morning coffee

11:00-11:20 Slava Lindel the After Empire project manager, the organizer of the 4th Forum FNP

Helsingborg, Sweden

11:20-11:40 Ahmed Zakaev, Chairman of the Cabinet of Ministers of the Chechen Republic of Internal Affairs

11:40-12:00 online Zurtan Haltarov, Fund Buriyad Gürün

12:00-12:20 Ruslan Gabbasov, Head of the Bashkir National Political Center, member of the Free Nations League

12:20-12:40 online Vladislav Nobel-Oleynik, International specialist, Northern Europe, and the Baltics

12:40-13:00 Dmitry Dorovskikh, Representative of the movement “Raspberry Klin – Independent Kuban”

13:00-13:20 online Daavr Dorjin, Member of the Congress of the Oirat-Kalmyk People

13:20-13:40 Pavel Mezerin, Coordinator of the Civil Movement “Free Ingria”, a political scientist from St. Petersburg

13:40-14:00 Announcement and signing of the “Memorandum on the cessation of the Russian Federation existence”: the principles of the controlled dismantling of the Terrorist Empire, the peaceful liberation of indigenous peoples and colonized regions

14:00-15:00 Lunch

15:00-15:20 Murat Temirov, Representative of Circassia, Social and Media Consulting (SOMECON)

Prague

15:20-15:40 online Rafis Kashapov, Deputy Prime Minister of the independent Tatarstan government in exile, one of the Free Idel-Ural movement co-founders

15:40-16:00 Vasily Matenov, Founder of the movement “Asians of Russia”

16:00-16:20 Artem Tarasov, Representative of the Pskov Republic

16:20-16:40 Vadim Sidorov, Expert on ethnopolitical issues, a Ph.D. student at Charles University

(Center Ostropa)

16:40-17:00 Alexander Zolotarev, Activist, member of the coordinating council at “ѣзыковъй ѣртаул” movement

17:00-17:20 online Janusz Bugajski, Senior Fellow, Jamestown Foundation, Washington DC, author of “Failed State: A Guide to Russia’s Rupture”

17:20-17:40 Inna Kurochkina, Representative of the Chairman of the Cabinet of Ministers of the Chechen Republic of Ichkeria for special assignments, journalist, producer of INEWS

17:40-18:00 Victor Shlinchak, Head of the Board at the Institute of World Politics (Kyiv)

18:30-20:00 Workgroup “Decolonization Group”, Territories and borders: presentation of preliminary proposals and developments by participants, discussion and dialogue on the concept of borders and maps for future independent states of the post-Russian space

Friday, 12.9 – Main Forum FNP Day II Day / Freedom & Decolonization Day

9:30-10:30 Registration and morning coffee

11:00-11:20 Vadim Shtepa, Editor-in-Chief of the online magazine Region.Expert, author of books and articles on regionalism

11:20-11:40 Lilia Matenova, Founder of the New Tuva Movement

11:40-12:00 online Gunther Fehlinger, President, NGO “Montenegro goes EURope”

12:00-12:20 Olga Kurnosova, Editor-in-chief of the After Empire portal “Regional identity as a factor in the growth of national self-consciousness”

12:20-12:40 online Dobromir Ilyuchenko, Representative of the “Green Wedge”, Khabarovsk Territory

13:00-13:20 Andrey Mazurek, Activist, lawyer, entrepreneur

13:00-13:20 online Evgeny Bursanidis, Representative of the movement “Raspberry Klin – Independent Kuban”

13:20-13:40 Suslov Stanislav, Sibiryak, Chairman of the humanitarian organization “Dove of Peace” (Serbia)

13:40-13:50 Aida Abdrakhmanova, Representative of the Independent Republic of Tatarstan

13:40-14:00 Announcement of “Declaration of Independence of the Siberian Confederation”

14:00-15:00 Lunch

15:00-15:20 Oleg Dunda, MP of Ukraine (Servant of the People faction). Presenting the concept of referendums on independence and further exit of new free states from the Russian Federation

15:20-15:40 Maxim Kuzakhmetov, Host of programs on “Echo of Moscow” and “Echo of Petersburg”. Editor of the magazine “Amateur”

15:40-16:00 online Carlos Sanchez, General Secretary of PanEuropa Spain

16:00-16:20 Andrius Almanis, President of the Institute of Russia’s Regions, Captain in reserve of the Lithuanian Armed Forces, member and a founder of the Lithuanian Republic Freedom Party

16:20-16:40 Dmitry Kuznetsov (Miteri Panfilov), Head of the organization “Stop the occupation of Karelia”

16:00-17:00 online Alyaksey Frantskevich, Head of the Charitable Foundation “Free Belarus”

17:00-17:20 Vasily Kryukov, Deputy of the Izhevsk City Duma: 5th convocation, head of regional public organizations of Udmurtia

17:20-17:40 Pavlo Zhovnirenko, Chairman of the Board at the public organization “Center for Strategic Research”, worked in the UN Secretariat, the NATO Parliamentary Assembly, and the Verkhovna Rada of Ukraine

17:40-18:00 Andrius Tuchkus, Member of the resistance against the Soviet occupation regime, Chairman of the Sąjūdis Council

18:30-20:00 Workgroup “Safety Group”. Demilitarization and Denuclearization for Independent States of the Post-Russian Space

Saturday, 12.10 / Main Forum FNP Day III / Day of Economy, Social Development, Purification (denazification, de-communization and lustration), and Reconstruction

9:30-10:30 Registration and morning coffee

11:00-11:20 Vitaly Ginzburg, Russian entrepreneur, blogger

11:20-11:40 online Kurmanakaev Anvar, Member of the Nogai National Political Center in Exile Chairman of the public organization Nogai El Researcher of the Nogai people’s history

11:40-12:00 Raisa Zubareva, Representative of Sakha

12:00-12:20 online Vadim Petrov, Coordinator of the Baltic Republican Party, publisher of the digital newspaper Svobodny Königsberg

12:20-12:40 Mike Ingram, Project Manager of the Ingrian Regionalist Activists, Political emigrant, journalist

12:40-13:00 online Umar Khitinav, Dagestan human rights activist

13:00-13:20 online Saryn Kuchinsky, Publicist, founder of the “Ѣзыковъй ѣртаул” movement

13:20-13:40 online Heinrich Norduz, Northern Brotherhood

13:40-14:00 Vladislav Ivanov, Representative of Karelia

14:00-15:00 Lunch

15:00-17:00 Declaration “Post-Russia Reconstruction Plan”, Workgroup “Group Reconstruction”: Economic, financial, and trade issues of dismantling and secession. The transitional period from the Empire to independent states of the post-Russian space

17:00-18:30 Time for possible presentations of additional speakers and/or questions from the participants to the speakers (including, possibly: Pavel Popov, Activist of the Komi Republic). online Pavlo Klimkin, Minister of Foreign Affairs of Ukraine (from June 2014 to August 2019)

18:30-20:00 Workgroup “Memory Group”: Tribunal, Denazification, Decommunization, and Lustration in the independent states of the post-Russian space

Sunday, 12.11 / PostForum FNP Morning

10:00-12:00 morning coffee and informal communication between speakers (as well as representatives of the press), discussion of the results of the IV FNP Forum in the hotel lobby

Basic principles during for the workgroups of the PostRussia International Conference:

  • parity and equality of participants, regardless of the population and/or size of the indigenous people/region
  • mutual respect and recognition of the right to self-determination, sovereignty, and independence of each indigenous people and region
  • the moderator is not a judge, his task is to help the team to work as productively as possible
  • no veto power
  • the adoption (a priori) of the norm on the complete and immediate denuclearization of all states without exception of the post-Russian space

source: www.freenationsrf.org

Total
1
Shares
Related Posts